Projekt DekaCert CZ
Projekt DekaCert CZ
Na základě naši dlouholeté spolupráci s prof. Elisabeth Jünemann se aktivně podílíme na realizaci projektu DEKACERT CZ podpořeného nadaci Renovabis.
-
Projekt DekaCert CZ
Projekt se realizuje od 1.1.2019 do 31.12.2021.
Partneři projektu jsou Diecézní katolická charita Hradec Králové, Arcidiecezni charita Olomouc, Diecézní charita Plzeň, Diecézní charita České Budějovice a Diecézní charita ostravsko-opavská.
Během roku 2019 se v rámci projektu vyškolilo 11 nových lektorů programu DEKACERT pod vedením autorky modelu DEKACERT prof. Dr. Elisabeth Jünemann. V roku 2020 budou lektoři podporovat implementaci tohoto etického programu celkem ve 28 přihlášených Charitách.
Aktuální informace čtěte na našem blogu
-
Naše kurzy
Proces implementace v rámci organizace probíhá za intenzivní spolupráce s ředitelem organizace formou kurzů a workshopů. Máme akreditované kurzy: Úvod do etického programu DEKACERT pro management v rozsahu 6 hodin, Eticky program DEKACERT pro pracovní týmy v rozsahu 14 hodin, Eticky program DEKACERT pro manažery v rozsahu 8 hodin. Dále Eticky program pro nové zaměstnance v rozsahu 8 hodin.
Pro organizace, které již pracuji s DEKACERTem připravujeme workshopy podle druhu sociálních služeb.
Nabízíme kurzy pro týmy přímo v organizaci. Otevřené kurzy jsou v nabídce níže.
-
Spiritualita
-
DekaCert
-
Management kvality
-
Individuální plánování
-
Sympozium Sv. Anežky
-
Retzbach 2021
Ad 1) OBLAST SPIRITUALITY
Naši lektoři pro oblast spirituality a duchovních potřeb jsou Dr. Jakub Doležel a Mgr. Helena Komínková. Nabízíme akreditované kurzy:
- Spiritualita a Charita
- Duchovní potřeby pracovníku a klientů
Ad 2) DEKACERT
Tyto kurzy doporučujeme pro cele týmy přímo v organizaci. Výstupem bude dokument Etický program DEKACERT pro danou službu nebo organizaci. Součástí je i nastavení pravidelného hodnocení jeho naplňování.
Akreditované kurzy:
- Úvod do etického programu DEKACERT pro management (6 hodin)
- Etický program DEKACERT pro pracovní týmy (14 hodin)
- Etický program DEKACERT pro manažery (8 hodin)
- Etický program DEKACERT pro nové zaměstnance (8 hodin)
- ke každému kurzu jsou níže uvedené anotace
Ad 3) MQ
Připravujeme akreditaci kurzů k sebehodnoceni sluzby, vyhodnocení naplňování poslání, zásad a hodnot v rámci poskytovaných sluzeb ( standard kvality sociální sluzby 15 a 1)
Ad 4) IP
Individuální plánování péče o klienta podle AEDL (viz informace níže)
-
-
Názory odborníků
DekaCert na první pohled jako slovo budí prvotní obavy, co to zase je a k čemu je to dobré. Tak jsem se napřed vypravil do Hradce Králové a následně do Českých Budějovic a naslouchal jsem velmi zajímavé přednášce paní prof. Jünemann a dalších lidí, kteří tuto zajímavou aplikaci DESATERA do života služby Charity přijali za své a aplikovali do života týmů a našich služeb. Sám jsem si vyzkoušel a pochopil, že je zde velká příležitost věnovat se týmu, a to každému v týmu, odpovídat na společné podněty, hledat společné odpovědi na eticko - morální hodnoty naší každodenní práce.
Je velkou výzvou dopřát si společně hledat cestu, více se vzájemně poznat a společně v týmu vyjádřit hodnotu dané sociální služby Charity. Jsem moc rád, že se můžeme podílet na obsahu slova DekaCert – hledat jednotu v různosti a svobodě a všem pak říci, tak toto jsme my a toto je naše služba. Přeji všem radost a vnitřní pokoj při hledání výsledku této cesty.
Ing. Jiří Lodr
ředitel Diecézní charity Plzeň
DekaCert by se mohl stát skvělým nástrojem k šíření kultury dialogu, hodnot, které přináší Bible, k vytváření prostředí vzájemné důvěry a lásky v základních mezilidských vztazích.
Ze srdce přeji protagonistům tohoto projektu, aby při nabídce těchto hodnot přinesli svoje osobní nasazení a zkušenost s životem podle Evangelia a stali se tak spolutvůrci setkání, které bude možné nazvat společenstvím.
Jsem přesvědčen, že tam, kde se toto uskuteční, všichni budou obdarováni radostí, pokojem a světlem poznání.
Mons. Pavel Rousek
prezident Diecézní katolické charity Hradec Králové
Charita je dnes největším poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb mezi nevládními organizacemi a má tudíž také obrovskou společenskou odpovědnost. Jednak za naše klienty a pacienty, ale především také za naše pracovníky a dobrovolníky. Aby se s tou odpovědností mohla Charita se ctí vyrovnat, potřebuje nejenom dobré technické vybavení a finanční zdroje, ale potřebuje především kvalitní personál. No a ten zase potřebuje ukotvení v hodnotách a principech, které vycházejí z křesťanského pohledu na svět.
Křesťanské desatero je ten nejzásadnější „KODEX“, který je nade všemi ostatními. A právě tímto směrem bychom se chtěli více zaměřit. Po letech masivního rozvoje služeb, budování struktury, standardů kvality a mnoha dalších zajisté důležitých věcí, potřebujeme víc než kdy jindy návrat ke kořenům. Projekt DekaCert je odpovědí a reakcí na tuto potřebu. Jak desatero Božích přikázání pochopit, uchopit a dostat je do praktického života a běžné praxe v osobním i pracovním životě. Navíc tak, aby to bylo přirozené a přijatelné i pro pracovníky, kteří nejsou praktikujícími křesťany. Je to velký úkol a výzva, ale věřím tomu, že je to program a cesta na další roky při budování charitního díla církve.
Václav Keprt
ředitel Arcidiecézní charity Olomouc
-
Popis projektu
Připravujeme projekt pro rozšíření modelu Dekacert® v dalších diecézích. Aktuální informace o projektu budeme zveřejňovat průběžně. Na všech aktivitách se aktivně podílí i autorka modelu Prof. Dr. Elisabeth Jünemann.
PROJEKT DEKACERT CZ
Projekt podpořila nadace Renovabis, s finanční spoluúčastí se na projektu podílejí i všichni partneři.
- Diecézní katolická charita Hradec Králové
- Diecézní charita Plzeň
- Diecézní charita České Budějovice
- Diecézní charita ostravsko – opavská
- Arcidiecézní charita Olomouc
Doba trvání projektu: 1. 1. 2019 – 30. 6. 2021
Rok 2019
- školení a certifikace lektorů
Rok 2020
- zavádění systému DEKACERT v organizacích s podporou lektorů
- certifikace organizací
- mezinárodní inference
Rok 2021
- vytvoření dokumentu pro Českou biskupskou konferenci
-
Vyškolení diecézní lektoři
Naši certifikovaní lektoři a jejich působnost:
- Mgr. Zdislava Čepelková, DiS., pro Královéhradeckou diecézi
- Mgr. Alexandra Čubová, DiS., pro Ostravsko-opavskou diecézi a Olomouckou diecézi
- Ing. Bc. Štěpánka Dvořáková, pro Královéhradeckou diecézi
- Mgr. et Mgr. Kateřina Hojná, pro celou ČR
- Mgr. Eva Macková, pro Ostravsko-opavskou diecézi
- Ing. Danuše Martinková, pro Olomouckou arcidiecézi
- Ing. Mgr. Zdenka Kumstýřová, pro celou ČR a Slovensko
- Eva Kutišová, pro Českobudějovickou diecézi
- RNDr. Jiří Stejskal, pro Plzeňskou diecézi a Ostravsko-opavskou diecézi
- Mgr. Lucie Szotkowská, pro Ostravsko-opavskou diecézi
- Mgr. Milena Tománková, DiS., pro Olomouckou arcidiecézi
- ThLic. Michal Umlauf, pro Olomouckou arcidiecézi
Těmto výše uvedeným lektorům udělila certifikát na dobu 4 let autorka programu a držitelka licence Prof. Dr. Teol. Elisabeth Jünemann. Po skončení pilotního projektu s podporou Reovabis budou lektoři dále působit pod Vzdělávacím institutem pro charitní praxi o.p.s. Hradec Králové, který zajistí jejich další vzdělávání, akreditaci návazných kurzů a podporu organizacím, které program DEKACERT implementovaly.